Jak trenować, kiedy na dworze srogi mróz?

Na zewnątrz zima. Termometr pokazuje -16°C, odczuwalna temperatura na dworze osiąga poziom -24°C, a Ty próbujesz wyjść na trening. Próbujesz, bo nie danie się zimie wcale nie jest takie proste.

Zdecydowanie najprostszą formą wali z zimą byłoby zrezygnowanie z treningów lecz biegacze, niejednokrotnie mają bzika na punkcie treningu, i choć odpuszczenie sobie kilku jednostek jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziło, trzymają się jego jak rzep psiego ogona. Ale spokojnie są pewne sposoby walki z zimnem, które pomogą Wam nie wypaść z treningowego rytuału.

Ucieczka na siłownię

Nie koniecznie mam tu na myśli zerwanie z bieganiem i przerzucanie ciężarów czy innych hantli, choć to wcale nie jest zły pomysł, lecz raczej zaprzyjaźnienie się z bieżnią mechaniczną. Nowoczesne bieżnie na pewno zaspokoją nawet najbardziej wymagającego biegacza. Można na nich dowolnie regulować tempo i nachylenie czy programować interwały. No i przede wszystkim, w siłowni, jest zdecydowanie cieplej no i nie wieje.
Nie wszyscy jednak lubią biegać w pomieszczeniach. Są tacy jak ja, uwielbiający przestrzeń i naturę. Więc co zrobić by jednak pozostać w treningu i realizować go w pełni na dworze.

Odzież i cebula

Co ma ze sobą wspólnego odzież i cebula? W zasadzie nic lub niewiele chyba, że mówimy o ubraniu się na cebulę. Tego należy się trzymać. Używajmy kilka warstw, więcej niż zwykle. Niech to będą ciepłe warstwy, przystosowane do używania zimą. Ocieplana bielizna, bluza, kurtka z membraną i ocieplane spodnie typu windblocker to podstawa zimowego treningu.
Kierując się wyborem odzieży na zimę zwracajcie uwagę na metki, pożądanymi będą systemy takie jak: Mizuno Breath Thermo, Adidas Climaheat, Asics Motionprotect, Nike Shield i wszystkie inne zaczynające się od Thermo lub Windstopper czy Windblocker.

Ogrzewające specyfiki

Na rynku dostępne są również liczne specyfiki mające w sposób sztuczny rozgrzać nasze mięsnie. Są to różnego rodzaju maści, kremy i płyny na bazie ziół, które wcieramy w skórę. Ich działanie polega na rozszerzaniu naczyń krwionośnych, dzięki czemu następuje lepsze ukrwienie tkanek.
Przyznam szczerze, że nigdy nie byłem zwolennikiem sztucznego rozgrzewania mięśni lecz w ostatnich, naprawdę mroźnych dniach, wcieram się regularnie. Pamiętajcie jednak, żeby środki te traktować tylko jako dodatek. Żaden specyfik nie zastąpi porządnie przeprowadzonej rozgrzewki.

Rozgrzewka to podstawa

Więc i wróćmy do podstaw. Czym jest rozgrzewka? Najogólniej rzecz biorąc rozgrzewka jest przygotowaniem organizmu do wysiłku. Przyspiesza adaptację organizmu do wykonania zadania ruchowego, podkręca metabolizm, poprawia pracę układu krążenia i oddychania, a także podnosi temperaturę mięśni.
Dlatego przed każdorazowym wyjściem na mróz wykonaj solidną i intensywną rozgrzewkę w domu, mieszkaniu czy na klatce schodowej w bloku. W ten sposób znacznie łatwiej zniesiesz dużo niższą temperaturę panującą na dworze.

Skup się na rozbieganiach

Pozostała ostatnia, na pierwszy rzut oka błaha, lecz moim zdaniem równie ważna jak wszystkie powyższe rada. Skup się na rozbieganiach.
Niskiej temperaturze towarzyszą często śnieg i oblodzona nawierzchnia przez co nie trudno o upadek, pośliźnięcie się czy naciągnięcie. Dlatego proponuję unikać dużych szybkości. Jeśli już jednak takie wystąpić muszą, niech to będą krótkie odcinki na pewnej, czystej nawierzchni, na której prawdopodobieństwo niekontrolowanego poślizgu czy upadku sięgają minimum. Poza tym wysoka intensywność treningu wiąże się ze wzmożoną pracą układu oddechowego, która naraża górne drogi oddechowe na infekcje, które są zmorą wielu biegaczy. Często eliminując ich z treningu na długie tygodnie.

Bieganie zimą, przy wysokich mrozach potrafi być naprawdę przyjemne. Powietrze jest wyraźnie czystsze i bardziej rześkie. Nie wspomnę już o dźwięku skrzypiącego, zmrożonego śniegu pod butami. Mam nadzieję, że stosowanie się do powyższych rad, zrobi z Was poskramiaczy zimy i mrozu. Tak, aby już żaden mróz nie był Wam straszny 🙂

535962_895898333775209_1076173519233991982_n