Dlaczego warto biegać? Dlaczego warto być aktywnym?

Każdy powód jest dobry, żeby zacząć lub kontynuować przygodę z bieganiem. Co motywuje Was do takiej, czy innej aktywności? Ja z swojej strony postaram się przybliżyć Wam kilka moim zdaniem najistotniejszych powodów, dlaczego warto ruszyć tyłek.

Już nawet krótka przebieżka sprawi, że najzwyczajniej w świecie czujemy się lepiej i jesteśmy w stanie sprawniej funkcjonować. Wprowadzając ciało w ruch powodujemy szybszą i sprawniejszą pracę układu krążenia i oddechowego, a co za tym idzie maksymalnie dotleniamy organizm, w tym także mózg. Mamy większe możliwości zapamiętywania, kojarzenia, efektywniej się uczymy itp. Trenując regularnie zmniejszamy ryzyko zachorowania na choroby układu naczyniowego i krążenia. Bieganie hartuje organizm, stajemy się odporniejsi na przeziębienie i różne inne paskudy i wirusy. Zwłaszcza, gdy trenujemy niezależnie od pogody, czy pory roku. Zawsze wyznawałem tezę, że nie ma złej pogody na bieganie, co najwyżej można się źle ubrać. Bieganie to także rewelacyjny spalacz tłuszczu, trzeba jednak zapamiętać, że procesy za to odpowiedzialne uruchamiamy dopiero po ok. 20-30min. wysiłku. Oprócz spalania, bieganie także rzeźbi. Na myśli mam tu mięśnie korpusu, zwłaszcza brzucha, nóg oraz pośladki. Bieganie pochwalam sobie także, dlatego, że jest to świetny czas na odstresowanie się po ciężkim dniu, przemyślenie ważnych spraw lub po prosu wyładowanie nadmiaru energii. Dodatkowo powysiłkowo uwalniamy porcję endorfin hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie i stany euforyczne.

10952401_915681478463561_5300490524269087214_n

Tak właśnie wyglądają najistotniejsze dla mnie powody, dlaczego warto biegać. A jak ma się do tego nauka? Teraz przedstawię wygrzebane info jak to tego tematu podchodzi jedno z biegowych czasopism. Powody zostały podzielone na dwie grupy, te „dla niej” i „dla niego”.

Powody dla niej:

Biegaj, zwłaszcza, jeśli jesteś blondynką. Kobiety o jasnych włosach i jasnej karnacji mają większą skłonność do rozstępów. Ich skóra jest delikatniejsza. Bieganie poprawia przyrost włókien kolagenowych i wzmacnia wewnętrzne rusztowanie skóry.

Biegaj, jeśli nie chcesz mieć cellulitu. Jego podstawową przyczyną jest słabe oczyszczanie organizmu z toksyn. Bieganie poprawia krążenie i pracę układu limfatycznego, odpowiedzialnego za odprowadzanie toksycznych substancji.

Biegaj, jeśli masz niskie ciśnienie i potrzebujesz dwóch filiżanek kawy, żeby obudzić się rano. Kawa zakwasza organizm, a to oznacza szybsze starzenie się i tendencję do zatrzymywania wody w organizmie, czyli opuchnięcia. Bieganie jest najlepszym sposobem na poprawę krążenia.

Powody dla niego:

Biegaj, jeśli chcesz uprawiać seks do późnej starości. Lekarze nie mają wątpliwości, że większość zmian powszechnie uznawanych za efekt starzenia się jest w rzeczywistości spowodowana utratą kondycji i elastyczności naczyń krwionośnych. Badania wykazały, że po 9 miesiącach treningu wytrzymałościowego wydolność serca i elastyczność naczyń nawet u mężczyzn w wieku 62-70 lat poprawiła się o 25%.

Biegaj, jeśli chcesz rzucić palenie lub nauczyłeś się rozładowywać stres 2-3 wieczornymi drinkami. Według najnowszych badań, biegacze mają o 50% więcej szans na wygranie z nałogami.

Biegaj, jeśli skończyłeś 30 lat. Między trzydziestką, a czterdziestką zaczyna się spadek siły, wydolności oddechowej i tempa przemiany materii. Szczupły mężczyzna przed czterdziestką, który biega trzy godziny w tygodniu, jest zwykle dwa razy sprawniejszy od równolatka, który nie uprawia sportu

10151125_659337467449436_8594867292174376299_n.