Ekiden – Japońskie dziedzictwo biegów sztafetowych.

2020 rok stanął na głowie, wywracając nasze poukładane życia do góry nogami. Wiele rzeczy musiało zostać zmienionych, odwołanych, czy też odłożonych w czasie. Zaplanowane przez biegaczy starty, czy to kontrolne, czy docelowe legły w gruzach. Wychodząc naprzeciw obecnej sytuacji, jednocześnie kierując się swoją nadrzędną filozofią ASICS rzuca nam wyzwanie pod nazwą #ASICSWorldEkiden.


Czym w ogóle jest Ekiden
Narodzona w Kraju Kwitnącej Wiśni na początku XX wieku sztafeta długodystansowa. Najczęściej rozgrywana na dystansie maratonu. W sztafecie uczestniczy co najmniej 6 zawodników przy czym finalna długość trasy oraz liczba osób w sztafecie różni się w zależności od organizatora.
Formy sztafet również są bardzo zmienne. Czasami są to wyłącznie biegi męskie – jak Hakone Ekiden, czyli sztafeta uniwersytecka, a czasami rozgrywane w formule mix – jak Chiba Ekiden, gdzie drużyna składa się z trzech kobiet i trzech mężczyzn. W klasycznej formule zawodnicy podczas zmian, zamiast pałeczki przekazują sobie tasuki, czyli szarfę, którą w trakcie wyścigu mają przewieszoną przez bark.

Ekiden w Europie i Polsce
Kilkanaście lat temu japońskie biegi sztafetowe dotarły do Europy, natomiast w roku 2011 do Polski. Największym i najstarszym tego typu wydarzeniem jest Accreo Ekiden rozgrywany w Warszawie. Do pozostałych, najpopularniejszych należą Białostocki Electrum Ekiden, Toyota Wałbrzych Ekiden oraz odbywający się nad poznańską Maltą Ekiden Pragmatiq. W tym ostatnim miałem przyjemność uczestniczyć i to nawet kilkukrotnie, zwyciężając wraz z kolegami z drużyny w roku 2015 wynikiem 2:22:08, ustanawiając tym samym nowy rekord trasy poznańskiej imprezy.

#ASICSWorldEkiden
Wypełniając powstałą w dobie pandemii lukę, ASICS rzuca biegaczom z całego Świata wyzwanie wirtualnego zmierzenia się z dystansem maratonu w klasycznej formule sztafety Ekiden. Wystarczy zarejestrować drużynę, zebrać dodatkowych 5 chętnych do udziału w niej i w terminie od 11-22.11.2020 pokonać deklarowane przez siebie w zgłoszeniu dystanse. Zgłoszenia do wyścigu znajdziecie je na stronie internetowej: https://www.asics.com/pl/pl-pl/mk/asics-world-
ekiden

Z całego serducha zachęcam do wzięcia udziału w tym fantastycznym przedsięwzięciu – osobno, a jednak razem.