Jak radzić sobie z treningiem w upale?

Jak radzić sobie z treningiem w upale? Dobre pytanie, a odpowiedź tylko w teorii banalnie prosta i powszechnie znana. To jak okiełznać upał i trenować na pełnych obrotach już podpowiadam!
Biegaj wcześnie rano lub późno wieczorem!
W upalne dni na trening wychodź przede wszystkim rano, kiedy to promienie słonecznie nie zdążą jeszcze nagrzać powietrza do maksymalnych wartości lub po zmierzchu kiedy słońce zachodzi już całkowicie temperatura zaczyna spadać.

Wybieraj zacienione trasy!
Staraj się trenować w zacienionym miejscu, a nie w pełnym słońcu. Wyjdź do lasu, parku czy nad jezioro, gdzie lekka bryza i chłodne powietrze znad tafli wody przyniesie Tobie ulgę.

Ubieraj się w jasne i jaskrawe kolory!
Pamiętaj, że ciemne kolory przyciągają promienie słoneczne stąd unikaj ich i wybieraj jasne i jaskrawe, które odbiją je. Po co dodatkowo podnosić temperaturę, gdy i tak żar się leje z nieba. Koniecznie załóż także czapkę z daszkiem!

Odpowiednie zawodnienie!
Idą pobiegać zabieraj ze sobą wodę lub napój izotoniczny. Przy wysokiej temperaturze powietrza, zwiększa się wyraźnie potliwość ciała stąd nie chcąc doprowadzić do odwodnienia zabieraj ze sobą coś do picia. Już nawet niewielkie odwodnienie może skutkować wyraźnym pogorszeniem efektywności treningu.

Na bieganiu świat się nie kończy!
Jeśli jesteś typem, który nie przepada za upałem kieruj się zasadą, że nic nie musisz. Możesz odpuścić sobie trening, przynajmniej ten biegowy. Zawsze możesz go zastąpić. Basen, jezioro lub klimatyzowana siłownia sprawdzi się tu idealnie. A i jakiś dzień odpoczynku na pewno nie wyjdzie Wam na złe.

Mam nadzieję, że kierują się tym krótkim poradnikiem przezwyciężycie upał i nadal będziecie czerpali przyjemność z biegania!

W końcu lato to piękna pora roku!