Kompresja, co to i z czym się to je?

Po co sportowcom kompresja? Co to tak w zasadzie jest ta kompresja? Zastanawialiście się kiedyś, a może używaliście i co gorsza nie wiecie do czego to tak właściwie służy?

Kompresja jest bardzo szerokim pojęciem wywodzącym się z medycyny. Znana była już wiele lat temu i stosowana w leczeniu chorób układu krążenia i limfatycznego. Istotą działania kompresoterapii jest zmienny ucisk wywierany na tkanki. W medycynie wyróżniamy cztery klasy kompresji.
W sporcie stosuje się raczej wyłącznie dwie najniższe klasy kompresji. Takie ciśnienie wystarcza, aby ucisk tym spowodowany rozluźnił mięśnie, zwiększył średnicę tętnic jednocześnie zmniejszył światło żył. To działanie przekłada się na zwiększoną ilość tlenu docierającą do pracujących mięśni i sprawniejszy odpływ krwi żylnej. Dzięki temu szybciej usuwamy kwas mlekowy i produkty przemiany materii. Ucisk zastosowany na mięśniu dodatkowo stabilizuje mięśnie ograniczając ich przyruchy. To znacznie zmniejszą liczbę mikrouszkodzeń mięśni wynikających z poddawania mięśni drganiom wynikającym z uderzeń o podłoże, co jest nieodłącznym elementem niemal każdej aktywności fizycznej. Reasumując jesteśmy w stanie dłużej wykonywać wysiłek na wysokim poziomie, no i co ważne szybciej się regenerujemy.

IMG_8498

Czy kompresja rzeczywiście działa? To pytanie budzi spore kontrowersje w świecie biegowym. Jakie jest moje zdanie w tym temacie? Jeśli powiedziałbym, że jestem przeciwny kompresji, skłamałbym, co zresztą widać na załączonym zdjęciu. Powiedziałbym raczej, że jestem nawet za, lecz ważne jest aby podejść do tego z głową i nie stosować kompresji nagminnie. Pięciokilometrowa przebieżka w opasce czy skarpecie kompresyjnej raczej nie przyniesie efektu. W moim odczuciu kompresja idealnie sprawdzi się podczas hardkorowych sesji treningowych, długich wybiegań oraz na zawodach. Pamiętajcie jednak o jednym, mianowicie prawidłowy dobór produktu kompresyjnego powinien się opierać na pomiarach obwodowych kończyny dokonywanych w co najmniej kilku punktach anatomicznych. Tylko taki produkt da nam gwarancję satysfakcji z efektu i jakości produktu.

IMG_9752