Próba sił na zboczu Starej Płaniny.

Spędzić aktywnie urlop to na prawdę świetna sprawa. A zwiedzać świat na biegowo to dopiero czysta przyjemność.

Na północnym krańcu Słonecznego Brzegu rozpościera się zielona, niezwykle malownicza część pobliskiego pasma górskiego Starej Płaniny. Pasmo to ciągnie się wzdłuż miejscowości Słoneczny Brzeg, Sveti Vlas i Elente. Jego najwyższe szczyty, w tym rejonie sięgają blisko 500m n.p.m. Może nie jest to bardzo dużo, ale dla niezaprawionego w górskich bojach biegacza było to wystarczająco dużo, żeby dać nieźle w kość. W kilku miejscach znajdują się naprawdę ciekawe punkty z których można podziwiać fantastyczną panoramę Sveti Vlas, Słonecznego Brzegu i Nessebar.

W tę cześć gór wybrałem się dwukrotnie. Za pierwszym było mocno trailowo i nieco pobłądziłem, drugim zaś wybrałem pewną drogę. Ruszyłem drogą E87 w kierunku Warny. Już na obrzeżach miasta rozpocząłem wspinaczkę. Trwała ona blisko 6km i zakończyła się na wysokości blisko 400m n.p.m. Wspinałem się powoli, mozolnie w tempie oscylującym w granicach 5:15-5:40min/km. Po nawrocie zadziałała grawitacja i nachylenie rzędu 8-10%. Zaszalałem. Tempo powrotu wynosiło 3:40-3:20min/km. Aż żal było hamować 🙂
Po drodze było co podziwiać, klimat morski, klimat górski, a połączenie ich obydwu to istna hedonistyczna petarda! Połączenie przyjemnego z pożytecznym. Tam zakochałem się w bułgarskich krajobrazach.

Droga E87 w kierunku Warny wiodąca na wzniesienia Starej Płaniny to obowiązkowy, choć wymagający, punkt dla biegaczy odwiedzających Słoneczny Brzeg!

IMG_20150803_085649 mapa Stara Płanina